Suchy lód do transportu

Opublikowano 20 stycznia 2017 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Suchy lód jest bezpieczną i higieniczną formą chłodzenia, wykorzystywaną w transporcie produktów spożywczych, szczególnie tych szybko psujących się.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Suchy lód do transportu

Co to jest suchy lód?
 

Suchy lód do transportu żywności

Suchy lód jest to produkt dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jego atutem jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów. Dzięki swoim właściwościom, do których zaliczyć można sublimację - bezpośrednie przejście z fazy stałej w gazową - używany może być do mrożenia lub chłodzenia produktów, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Nie wpływa on również na smak i zapach żywności.


null

Suchy lód idealnie sprawdza się tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie agregatów chłodniczych, a gdzie istnieje potrzeba zamrożenia lub utrzymania niskiej temperatury oraz zastosowania szybko działającego czynnika chłodzącego o wysokim potencjale chłodzenia oraz bezpiecznego w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Dlatego suchy lód wykorzystywany jest między innymi do transportu żywności. Można go również łączyć z lodem wodnym – spowolni to jego topnienie. Suchy lód jest dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 przez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikające z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530).


null

W okresie letnim suchy lód rewelacyjnie sprawdza się w transporcie żywności, napojów oraz lodów podczas wyjazdów na działki, grille, plaże czy pikniki. Produkty wymagające zamrożenia, należy umieścić bezpośrednio w suchym lodzie. Natomiast produkty wymagające schłodzenia należy oddzielić od suchego lodu np. ręcznikiem. Należy pamiętać, aby nie zamykać suchego lodu w szczelnych pojemnikach. Idealnie sprawdzą się za to styropianowe opakowania, które znajdują się w naszej ofercie.


null

Transport kriogeniczny

W transporcie kriogenicznym przyjmuje się graniczne temperatury niższe od −150 °C. Najczęściej stosowaną metodą zamrażania kriogenicznego jest zamrażanie w ciekłym azocie (LIN). Nieco rzadziej, jako czynnik kriogeniczny, wykorzystywany jest ciekły dwutlenek węgla (LIC). W transporcie w suchym lodzie UN 1845 przyjmuje się graniczne temperatury niższe od −20 °C (tzw. głębokie zamrożenie). Metodą zamrażania w transporcie UN 1845 jest wykorzystanie suchego lodu (zestalonego dwutlenku węgla).

Suchy lód do transportu materiału biologicznego

Dzięki dużej wydajności chłodzenia i działaniu bakteriostatycznemu suchy lód używany jest przez szpitale, akademie, uniwersytety do transportu krwi, organów i próbek materiału biologicznego.

Suchy lód do transportu farmaceutycznego

Coraz więcej firm farmaceutycznych korzysta z suchego lodu do transportu swoich produktów, zastępując tzw. żele chłodzące.


null


SPRAWDŹ OFERTĘ