Suchy lód do celów dydaktycznych

Opublikowano 25 stycznia 2017 w dziale Zastosowanie suchego lodu


Suchy lód jest z powodzeniem stosowany na zajęciach dydaktycznych dla dzieci, młodzieży oraz studentów. Używanie zgodne z zasadami BHP oraz pod okiem dorosłych jest bezpieczne.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Suchy lód do celów dydaktycznych

Suchy lód w laboratoriach wykorzystywany jest do procesów wymagających niskiej temperatury, m.in. tworzenia cieczy o niskich temperaturach (np. mieszanina z alkoholem o niskiej temperaturze krzepnięcia), spowalniania reakcji egzotermicznych.


null


Podstawowym eksperymentem, wzbudzającym ogromne zainteresowanie, jest sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie. Po włożeniu suchego lodu do naczynia z wodą proces sublimacji ulega przyspieszeniu, a efektem jest gęsta mgła.


null
Jeżeli do wody dodamy wskaźnik - błękit bromotymolowy – czyli substancję zmieniającą kolor w zależności od ph roztworu (środowisko obojętne – zielony, zasadowe - błękitny, kwaśne – żółty) zaobserwować można zmianę zabarwienia płynu na żółtą. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ część dwutlenku węgla rozpuszcza się w wodzie tworząc bardzo słaby kwas węglowy, który odpowiada za kwaskowaty smak wody gazowanej.


null

Ciekawostką jest, że metalowe przedmioty podczas gwałtownego ochłodzenia potrafią wydawać z siebie dźwięki. Aby to sprawdzić wykorzystać można suchy lód. Wystarczy położyć na suchym lodzie metalowy przedmiot. Dźwięk jaki uzyskamy przypomina pisk. Dzieje się tak ponieważ po ogrzaniu suchego lodu, pod metalowym przedmiotem wydzielany jest gaz. Ulatniając się skokowo wywołuje wahania ciśnienia i pobudza przedmiot do drgań, czego skutkiem jest dźwięk. Jest on więc wynikiem małych ‘wybuchów’ dwutlenku węgla, które zachodzą pod metalowym przedmiotem.


null

Jak działają gaśnice śniegowe? Ich działanie polega na odcięciu dostępu tlenu. Można to wyjaśnić za pomocą doświadczenia ze świeczką, która gaśnie i której nie da się ponownie podpalić. Świeczkę należy umieścić w szklance, a następnie wsypać do niej granulkę suchego lodu. Dwutlenek węgla, który jest cięższy od powietrza, wypełniając szklankę, wypiera tlen. W ten sposób tlen przy knocie zostanie odcięty, a świeczka zgaśnie, tak samo jak zapalona zapałka zbliżona do knota.

W wyniku sublimacji dwutlenek węgla zwiększa swoją objętość ponad 600 razy. Można to udowodnić za pomocą balonu. Wystarczy włożyć granulkę suchego lodu do balonu, zawiązać i czekać. Bardzo powoli balon zacznie się powiększać.


null

Można to również udowodnić za pomocą bardziej widowiskowego doświadczenia. Niesamowity efekt ‘wybuchu wulkanu’ uzyskać można za pomocą miski, dłuższej szmatki, wody, płynu do zmywania i suchego lodu. Wystarczy nalać do miski gorącą wodę i wsypać suchy lód. Następnie nasączyć szmatkę wodą z płynem i przeciągnąć po krawędziach miski tworząc na jej powierzchni bańkę. W skutek zwiększania się objętości dwutlenku węgla bańka zacznie się pompować, aż w końcu nastąpi ‘eksplozja’ dymu.

Podobnym doświadczeniem jest wytwarzanie baniek z dymkiem w środku. Wystarczy do butelki z wodą wsypać suchy lód, a następnie nałożyć na nią rurkę umoczoną płynem do zmywania. Sublimujący lód wypycha bańki, które podczas rozpryskiwania pozostawiają po sobie mgłę.


null

Dzięki zjawisku sublimacji można również zmusić bańki do lewitowania. Do szklanego naczynia wsypać należy suchy lód, a następnie zrobić bańkę mydlaną i upuścić ją delikatnie na lód. Bańka nie pęknie, tylko zacznie lewitować nad lodem.

Jeśli do wody dodany zostanie płyn do zmywania oraz suchy lód, powstanie dymiąca piana.


null


SPRAWDŹ OFERTĘ