Gastronomia i catering

Opublikowano 17 stycznia 2017 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Suchy lód wykorzystywany jest między innymi do transportu żywności, a także do chłodzenia wózków cateringowych. W okresie letnim rewelacyjnie sprawdza się na imprezach plenerowych, grillach czy piknikach, a także podczas wyjazdów na działkę. Suchy lód pozwoli także w niebanalny sposób zaserwować dania, desery oraz drinki.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Gastronomia i catering


Co to jest suchy lód?
 

Wykorzystanie suchego lodu w gastronomii

Suchy lód jest to produkt dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jego atutem jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów. Dzięki swoim właściwościom, do których zaliczyć można sublimację - bezpośrednie przejście z fazy stałej w gazową - używany może być do mrożenia lub chłodzenia produktów, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Suchy lód nie wpływa również na smak i zapach żywności. Idealnie sprawdza się tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie agregatów chłodniczych, a gdzie istnieje potrzeba zamrożenia lub utrzymania niskiej temperatury oraz zastosowania szybko działającego czynnika chłodzącego o wysokim potencjale chłodzenia oraz bezpiecznego w bezpośrednim kontakcie z żywnością.


null

Dlatego suchy lód wykorzystywany jest między innymi do transportu żywności, a także do chłodzenia wózków cateringowych. W okresie letnim rewelacyjnie sprawdza się na imprezach plenerowych, grillach czy piknikach, a także podczas wyjazdów na działkę – zarówno do przetrzymywania jak i do transportu żywności, napojów czy lodów. Sprawdź suchy lód do transportu.
 

null

Suchy lód w procesie produkcji żywności


Suchy lód dodawany jest w trakcie produkcji kiełbas do schłodzenia masy, aby w trakcie mieszania mięso nie zostało przegrzane. W procesie mieszania powstaje bardzo dużo ciepła, a wysoka temperatura może zmienić zabarwienie mięsa. Dwutlenek węgla towarzyszy nam, na co dzień. Do większości opakowań, które zawierają świeże mięso dodawany jest dwutlenek węgla po to, aby powstrzymać jak najdłużej proces gnicia, fermentacji. Jako bezwonny gaz nie zmienia smaku produktów mięsnych i co jest bardzo ważne nie trzeba również stosować żadnych środków chemicznych, które przedłużają przydatność mięsa do spożycia.
Dekoracja dań

Suchy lód pomaga we wzbogaceniu walorów estetycznych dania, a także w utrzymaniu niskiej temperatury. Dzięki niemu w efektowny i niebanalny sposób podać można lody czy sushi.


null

Drinki z suchym lodem

Suchy lód idealnie sprawdza się do zdobienia drinków. W bardzo szybki sposób otrzymujemy efekt ‘dymiącego drinka’. Jego atutem jest sublimacja - bezpośrednie przejście z fazy stałej w gazową – oznacza to, że suchy lód nie zostawia po sobie żadnego śladu, a co za tym idzie – nie rozcieńcza napoju. Nie wpływa także na jego smak oraz zapach.


null

Mieszadełka do suchego lodu


Mieszadełka Mistystix są bezpiecznym rozwiązaniem do zdobienia drinków z suchym lodem. Za pomocą szczypiec lub rękawicy granulkę fi16 należy umieścić w mieszadełku i zatrzasnąć, a następnie włożyć do szklanki z napojem. W ten sposób wydzielać się z niego będzie efektowny dymek. Granulka w połączeniu z cieczą sublimować będzie około 5-10 minut. Gdy efekt się skończy, można umieścić w nim kolejną granulkę. Mieszadełka są wielokrotnego użytku.
null

Do jakich napojów można używać suchego lodu?

Suchy lód może zostać wykorzystany do zdobienia praktycznie każdego napoju. Jeśli chodzi o napoje gazowane, bulgotanie oraz dymienie będzie większe, a napój szybciej się wygazuje. Bardzo ciekawy efekt uzyskać można poprzez włożenie suchego lodu do wiaderka z ciepłą wodą, a następnie umieszczenie w nim butelki z napojem. W rezultacie otrzymamy efekt ‘wodospadu’ dymu.SPRAWDŹ OFERTĘ